TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
TERAPIA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ
W naszym Stowarzyszeniu prowadzona jest Terapia Integracji Sensorycznej (SI). Polega ona na dostarczaniu dziecku kontrolowanej ilości bodźców sensorycznych poprzez różnego rodzaju ćwiczenia
i aktywności ruchowe. W konsekwencji wpływa to na poprawę przesyłania, organizacji oraz interpretacji informacji odbieranych przez poszczególne zmysły. Terapia SI ma bezpośredni wpływ na centralny układ nerwowy dziecka. W miarę upływu czasu i stosowania intensywnej stymulacji zmienia się obraz dziecka i jego funkcjonowanie w środowisku. Poprawie ulega sfera emocjonalna, motoryczna, umiejętności poznawcze oraz językowe.
Zajęcia Integracji Sensorycznej odbywają się w specjalnie przystosowanej sali, wyposażonej
w odpowiednie sprzęty. W trakcie zajęć terapeuta dba o całościowy rozwój dziecka, dlatego też wykorzystywane są przedmioty codziennego użytku.Naturalne substancje np. woda, piasek, mąki, kisiele oraz specjalistyczne urządzenia m.in. podwieszane platformy, hamaki, beczki, trampoliny, równoważnie, deskorolki, tunele, piłki i inne. Umożliwia to odpowiednią stymulację systemu proprioceptywnego, przedsionkowego, dotykowego, słuchowego, wzrokowego i węchowego. Terapia Integracji Sensorycznej ukierunkowana jest na wyeliminowaniekonkretnych problemów. Terapeuta konstruuje indywidualny program terapeutyczny. Bazując na swoim doświadczeniu dostosowuje zakres ćwiczeń do możliwości psychoruchowych i rozwojowych każdego z dzieci. Trudność wykonywanych zadań stopniowo wzrasta tak, aby były one wyzwaniem dla dziecka i jego układu nerwowego.
Terapia SI ma zastosowanie w usprawnianiu dzieci z różnymi niepełnosprawnościami:
·autyzmem;
·zespołem Aspergera;
·zespołem kruchego chromosomu X;
·niepełnosprawnością intelektualną;
·mózgowym porażeniem dziecięcym;
·zespołem Downa;
·innymi sprzężonymi zaburzeniami;
·grupy ryzyka: wcześniaków, dzieci po uszkodzeniach okołoporodowych.
Zajęcia trwają od 45min do 60 min w zależności od poziomu funkcjonowania dziecka.